Referanslar

"Şirketlerin kredibiliteleri ticaret hayatında önemli bir rol oynamaktadır. Yan sanayilerimizin belirlerlenmesi aşamasında diğer şartların yanı sıra finansal kredibilitelerinin de yüksek olmasını beklemekteyiz. Yan sanayilerimiz ile sürdürülebilirlik çalışmalarında önceleri satınalma çalışanlarımızın tecrübeleri doğrultusunda değerlendirmeler yapıyorduk. 2013 H2'den 2014 Q1'e kadar süren ürün yelpazesinin ve dolayısıyla yan sanayi portföyünün değişimi sürecini D&B ile yaptığımız değerlendirme çalışmaları ile yürüttük. Bundan sonraki süreçlerde de yeni yan sanayilerden D&B Business Profile Report talep ve temin edebiliyoruz. BPR'ın satın alındığı sene içerisinde firmalarda olan güncellemeler Monitoring Reports sayesinde takip edilebilmektedir. Bu nedenle de son bir kaç yıldır D&B ile yaptığımız çalışmalar önceki çalışmalara göre daha etkin, uluslararası geçeliliği olan ve objektif kriterlere göre yapılmaktadır."

İlker Çorgundağ

Satın Alma Ürün Müdürü
Ford Otomotiv San. A.Ş.

 

"Hijyen ve sanayi tipi yapıştırıcı bant üreten %100 Japon sermayeli bir üretim ve satış şirketiyiz. Satışlarımızın büyük bölümü iç piyasaya yöneliktir ancak ciromuzun %30'unu oluşturan ihracatımız da vardır. Yurtiçi müşterilerimizin kredibilitesini kontrol etmek için kullandığımız kaynakların başında D&B gelmektedir. D&B Trade Report her ay düzenli olarak aldığımız ve mevcut müşterilerimizin bize ve piyasadaki diğer tedarikçilere ödeme karnesini gösteren çok faydalı bir rapordur. Biz bu raporu kredi yönetimi bölümünde detaylı irdelediğimiz gibi şirketimizin üst düzey yönetimi ve ilgili bölüm yöneticilerinin katıldığı aylık kredi yönetimi toplantısında da değerlendiriyoruz. Ayrıca yeni bir müşteri ile çalışmaya başlamadan önce veya mevcut müşterilerimizin son mali durumunu ve kredibilitesini öğrenmek istediğimizde D&B'den Business Profile Report (BPR) talep ve temin edebiliyoruz. Potansiyel veya mevcut müşterinin detaylı mali analizini ve kredibilitesini gösteren bu rapor bize yol gösterici oluyor. Buna ilave olarak, D&B firması bize, BPR aldığımız müşterilerle ilgili Monitoring Report göndererek bu müşterilerimiz hakkında güncel bilgilere sahip olmamızı sağlıyor. Firmamız kaynağı belli olmayan bilgiye itibar etmediği için bu alanda en yetkin ve güvenilir firma olan D&B ile yoluna emin adımlarla devam etmektedir."

Yüksel Vural

Finans Direktörü
Nitto Bento Bantçılık San. ve Tic. A.Ş.

 

"D&B Türkiye ile son bir yıldan beri çalışmaktayız. Ve sözleşmemizi revize ederek bir yıl daha 06/06/2015 tarihine kadar daha hizmet almaya karar verilmiştir. Aldığımız hizmet müşteri portföyümüze ait talep ettiğimiz profil raporları temin etmek ve daha sonra bu bilgiler nezdinde firmamızı bilinmeyen yönleri ile tanımak ve kredi limit talep değerlendirme aşamasında bize maksimum fayda getirmesini sağlamaktır. Aynı zamanda monitoring servisiniz ile müşterilerimiz hakkındaki anlık değişimleri de gözlemleyebiliyoruz. Çalışma süremiz boyunca D&B Türkiye’nin iş kalitemizi arttırdığını ve müşteri portföyümüzü değerlendirmede katkıda bulunduğunu düşünmekteyiz."

Gülsün Yıldırım
Hempel Coatings San. ve Tic. Ltd. A.Ş.

 

"Legrand Grup bünyesindeki şirketlerimizden Estap A.Ş.'de 3 yıldır, İnform A.Ş.'de ise yaklaşık 6 aydır D&B hizmetlerinden faydalanmaktayız. Birçok firmanın batak verme gibi bir şansı olmadığı bu dönemde mevcut ve potansiyel müşterilerin kredibiliteleri hakkında bilgi edinmek gereksiz bir harcamadan öte bir ihtiyaç haline gelmiştir. Özellikle ihracata yeni başlayacağımız ülkelerdeki müşteri adaylarımız için aldığımız raporlar sayesinde daha sağlıklı kararlar vermemizi sağlayan D&B firmasına işbirliği ve desteklerinden dolayı teşekkür ederiz."

Emre Aydos

Kredi Risk Müdürü
Estap Elektrik Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri San. Ve Tic. A.Ş.

 

 

"D&B ile çalışarak, ihracat yapmayı hedeflediğimiz ülke ve sektörlerde müşteri potansiyeli olanların listesine kolayca ulaşabildik. Bu bize, hem hedef pazarın belirlenmesinde faydalı oldu, hem de yurtdışı bayiilerimizi yönlendirmede çok işimize yaradı."

Bülent Görer

CFO
Tırsan Treyler Sanayi ve Ticaret A.Ş.

 

“Kredi süreçlerini daha üst seviyede ve daha profesyonelleşmiş biçimde gerçekleştirmek amacıyla yaptığımız risk analizleri, kredi derecelendirme uygulamaları ve risk takibi raporlarında yararlandığımız önemli bir kaynak da D&B Raporları. Çok uluslu ve büyük bir yapının Türkiye ayağında kredi riskini tanımlamak ve kontrol etmek oldukça önemli. D&B raporları da bu yönde bizlere yardımcı oluyor. İhtiyaç duyduğumuz özel isteklerimize kolaylıkla uyum sağlayıp, hızlı bir şekilde cevap verebiliyor.”

Kıvanç Türkalp

Kredi ve Risk Müdürü
Samsung Electronics İstanbul Pazarlama ve Ticaret Ltd.Şti.